Emberré erkölcseid tesznek!
Embernek lenni nehéz,
de másnak lenni nem érdemes.[i]

én.jpgHa nem riasztott el a mottó, akkor már biztosan kialakult valamilyen elképzelésed arról, hogyan élj, hogy elégedett lehess – önmagaddal. Ha vallásos vagy, és biztos vagy benne, hogy a szilárd alap Univerzumunkon* kívül rejtőzik, akkor ez a honlap nem neked készült. De ha talán elbizonytalanodtál, és „gyötör a kételkedés ördöge”, vagy erkölcsi alapon keresed, de még nem találtál megnyugtató válaszokat a szorongató kérdésre: mi lehet az értelme életemnek? Akkor kérlek, ne rohanj tovább!

Katolikus vallásos burokban nevelkedtem, ezzel tudok vitatkozni, mert nem akarnám mások kertjét tisztogatni, mikor az enyém is elég gazos. Keserves volt ”kiburkolódznom” belőle: a humánerkölcs normái vezéreltek, ezekkel remélek segíthetni az útkeresőknek. Nem vagyok próféta, nincs jogosítványom az igehirdetésre, nincsenek magas pozíciójú támogatóim sem, és fenntartom a tévedés jogát is. Nem ígérhetek könnyű álmokat, mert nincs királyi út, mindenkinek magának kell megkeresnie és kitaposnia a maga számára járhatót. De így talán kevesebb gyötrődéssel bukkansz rá, mint ahogyan nekem sikerült.

Életed értelmét a céljaid eléréséből faladó apró örömökben fedezed majd fel, ha eközben másoknak is segítesz elérniük a magukéit. A keresés velejárója a kudarc is, de soha ne add fel, a siker titka a lankadatlan törekvés.

 „A helyes gondolkodás alapvető eleme, hogy mindent, amit hallunk, vagy elhiendőnek tanítottak, bizonyos mérvű szkepticizmussal közelítsünk meg. A kételkedés ismert, mint tudományos vizsgálati módszer, de a hétköznapi életben is a legjobb védelem a hazugságok és a szemfényvesztés ellen.”[ii]

Lehet, hogy így élni nem nagyon „kifizetődő”, de kárpótol a tudar, hogy nem élsz hiába!

VÁGéza


Jegyzetek

[i] Albert Schweitzer kibővített mondása.
[ii] Alan Simpson mondása.

 

headdgfel